DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Kostel

Kostel jména Panny Marie

Je zmiňován již vlastně v listině ve které se jméno obce objevuje poprvé v roce 1228 ale současný kostel je pozdně gotický, barokně upraven v roce 1845. Od počátku 17. století poutě u „ Panny Marie pod vrbami".

                                                   
                                 2007                                                        2010                                                      2011

 

Pověst

Tam,  kde  nyní  stojí  kostel,  škola  a  mlýn,  byla  velká louka, kterou obdělávali  poddaní.  Jeden ze sekáčů při odpočinku pod vrbami našel obrázek Panny  Marie. Sekáč vzal  tento  nenadálý dar  jako  výzvu  k postavení kostelíka. Bohužel však neměl žádné peníze. Proto zašel večer do sklepa, aby o  tom  popřemýšlel u vína. Tam užasl podruhé. Sud, který vždy býval plný vína,  najednou vyschnul. Odtrhnul lať, aby se podíval, kam se víno podělo, a ze sudu se začaly hrnout stříbrňáky. Nyní měl peněz dost a mohl si  dovolit  postavit  kostel.
Svědectvím o této události je obraz Panny Marie pod vrbami, umístěný v kostele,  který prý později uzdravil i mnoho nemocných.
 
 
 
Nejlépe opravenou památkou jihu Moravy je kostel ze Slupi
 
Titul nejlépe opravené památky jižní Moravy v loňském roce a s tím spojenou odměnu od Jihomoravského kraje 150.000 korun získala Slup na Znojemsku za obnovu kopule tamního kostela Jména Panny Marie. Kostel zvítězil v kategorii velké stavby a zároveň získal největší počet hlasů z celkem 30 památek navržených na ocenění. 

     Soutěž pořádá čtvrtým rokem Jihomoravský kraj s cílem napomoci při obnově památek na jihu Moravy. O vítězi rozhodla hlasováním veřejnost. Zapojilo se do něj 9000 lidí, přičemž slupský kostel získal 2323 hlasů, řekl dnes při předávání cen vítězům hejtmanův náměstek Václav Božek (ČSSD). Opravy slupského kostela, který je hlavním vítězem soutěže, byly poměrně rozsáhlé. Zahrnovaly obnovu rozpadající se kostelní báně. O ní bylo rozhodnuto poté, co se na jejím vrcholu uvolnil třímetrový kříž vážící 150 kilogramů. Následně se zjistilo, že celá její konstrukce potřebuje kompletní opravu. 

 
 
Znojemský deník:
 
„Jsem velmi rád, že to dopadlo takhle. Ve Slupi myslím hlasovali všichni a jistě oslovili i své známé odjinud,“ uvedl starosta Slupi František Jeleček.

Loňskou etapu oprav obec přímo finančně nepodpořila, ale výrazně farnosti pomohla o rok dříve. „Na opravu krovu scházelo tři sta tisíc, proto jsme farnosti touto sumou pomohli. Na věž dal sto devadesát tisíc kraj. Když připočtu příspěvek kraje na krov, mohu říci, že obec a kraj podpořily opravy stejnou částkou. Což je myslím pro Slup dobrá vizitka,“ dodal starosta.

Na co farnost použije sto padesát tisíc, které má za vítězství v soutěži, není ještě jisté. „O tom rozhodne pan farář a farnost. Ti vědí nejlépe, co je nejvíc potřeba. Osobně se domnívám, že by bylo pěkné, kdyby se po nějakých patnácti letech zase rozběhly věžní hodiny,“ uvažoval Jeleček.

 
Nová věž kostela byla instalována dne 15. 12. 2010
                                            
 
 
 
Prameny:
www.slup.cz
www.znojemsky.denik.cz
www.archiweb.cz
 
Foto: Řezníček Petr